Waukee Activities Blog

Two Relay Titles and Individual Champion Highlight Waukee Track Teams At Drake

Two Relay Titles and Individual Champion Highlight Waukee Track Teams At Drake

The Waukee Boys and Girls track teams enjoyed great weather and success at the 109th running of the Drake Relays.  Highlighted by relay victories in the boys 4×400 meter relay and the girls 4×800 meter relay and an individual champion in the 100 meter hurdles, Waukee brought home a combined 35 medals between the boys and girls programs.

The boys 4×400 team of Nolan Roethler, Aaron McCrary, Sam Yeaway and Zach Eaton won in a time of 3:18.77.  It was the second 4×400 Drake victory for Waukee and the second fastest time in school history.  Nolan Roethler placed second in the 400 hurdles and Owen Minshall placed third in the High Jump.   In addition, the shuttle hurdle relay team of Roethler, Jackson Payne, Asher Hutchison, and Tyler Williams continued Waukee’s tradition of hurdle success with a third place finish.

On Friday morning, Sydney Winger raced to a new Drake Relays record in the prelims of the 100 meter hurdles with a time of 14.19.  She went on to win the final in the afternoon.  Kat Moody battled through an injury to place second in the shot put, an event she won last year. As usual, the Waukee girls excelled in the relay events.  The girls 4×800 team of Lily Campbell, Jessica Caraway, Sydney Schaffer and Logan Akason were victorious in a time of 9:15.60.   The Shuttle Hurdle relay crossed the finish line first, running the fourth fastest time in state history, but were disqualified for an exchange violation.  The girls were also second in the 4×200 meter relay and got third place finishes in the 4×100, 4×400, and Sprint Medley relays.  Because of their success in the relay events, Waukee won the Drake Relays HyVee Relay Cup,  an award the boys team won last year.

The two teams now set their sights on the conference, state qualifying and state meets during the last three weeks of the season.

Waukee Boys Top 10 Placewinners

4×400                        Roethler, McCrary, Yeaway, Eaton                    1st                               3:18.77

400 Hurdles            Nolan Roethler                                                        2nd                              53.41

High Jump               Owen Minshall                                                        3rd                               6’7”

Shuttle Hurdle       Roethler, Payne, Hutchison, Williams               3rd                               57.70

Distance Medley  Moore, Eaton, Yeaway, Reitsma                            7th                               3:34.96

4×800                        McCrary, Reitsma, Robus, Eaton                       9th                               8:06.21

 

Waukee Girls Top 10 Placewinners

100 Hurdles            Sydney Winger                                                    1st                               14.19 (Drake Record)

4×800                        Campbell, Caraway, Schaffer, Akason           1st                               9:15.60

Shot Put                   Kat Moody                                                             2nd                              45’0.75”

4×200                        Taylor, Bannister, Winger, Vojic                      2nd                              1:43.96

800                             Lily Campbell                                                       3rd                               2:14.42

4×100                        Karunatilaka, Winger, Vojic, Taylor                 3rd                               48.76

4×400                        Taylor, Peters, Caraway, Campbell                   3rd                               3:56.71

Sprint Medley       Karunatilaka, Taylor, Vojic, Campbell                3rd                               1:46.51

100                             Elma Vojic                                                                5th                               12.30

400 Hurdles            Kate Bannister                                                         9th                               1:06.11

800                             Logan Akason                                                          9th                               2:17.46

800                             Jessica Caraway                                                      10th                            2:17.52

Shuttle Hurdle       Drees, Peters, Keplinger, Winger                        1st (DQ)                     1:01.92