Waukee Activities Blog

Another Successful Drake Relays for Warrior Track Teams

For the third straight year a Waukee track team is bringing home a Hy-Vee Relay Cup.  The traveling trophy, awarded each year to the boys and girls team scoring the most relay points at the Drake Relays, will reside in a Waukee trophy case for another year.  Highlighted by a victory in the meet’s final event, the 4×400 meter relay, the Waukee boys scored 34 points to win the cup for the second time. The Waukee girls won the Hy-Vee Cup last year.

The weekend continued an impressive run of relay success for the boys after winning the Kansas Relays Cup the previous week.  The team of Sam Yeaway, Kahlil Hicks-Jumper, Zach Eaton and Aaron Smith set a Drake Relays record in the prelims of the 4×400 and then battled cold temperatures and high winds to win in the final.  In total, the boys placed in 5 of the 6 relays contested.  Along with the victory in the 4×400, the Waukee boys placed second in both the 4×800 meter relay and the 1600 meter medley and added a third place finish in the 4×100 meter relay.  A third place finish in the 4×200 meter relay and a third place individual finish by Aaron Smith in the 400 meter dash rounded out the boys place winners.

The Waukee Girls also placed in 5 of the 6 relays and placed third in the girls cup standings.  The team of Ainsley Schlicher, Kaliyah Perry, Delaney Taylor and Natalie Harris won the 4×200 meter relay.  It was the 16th time a girls relay has won at the Drake Relays.  The girls also placed second in the Shuttle Hurdle Relay, third in the 4×400 meter relay and placed fifth in both the 4×800 and 4×100 meter relays.

Waukee Drake Relays Placewinners

Boys

1st        4×400                          Sam Yeaway, Kahlil Hicks-Jumper, Zach Eaton, Aaron Smith

2nd       4×800                          Cade Simpson, Zach Eaton, Braden Sankot, Moe Smith

2nd       1600 Medley                Hicks-Jumper, Ethan Okoduwa, Yeaway, Eaton

3rd        4×200                          Hicks-Jumper, Yeaway, Smith, Okoduwa

3rd        4×100                          Hicks-Jumper, Smith, Kyle Witte, Yeaway

3rd        400m Dash                   Aaron Smith

 

Girls

1st        4×200                          Ainsley, Schlicher, Kaliyah Perry, Delaney Taylor, Natalie Harris

2nd       Shuttle Hurdle              Zoey Stark, Janjay Peters, Natalie Harris, Addie Drees

3rd        4×400                          Jessica Caraway, Megan Groathouse, Abby Benson, Delaney Taylor

5th        4×800                          Caraway, Molly Bannister, Groathouse, Sydney Schaffer

5th        4×100                          Perry, Taylor, Emma Schossow, Harris